Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

REFERENCIE

Libuša

Ahoooj, ja som sa už na to chcela pýtať či by sme nešli zas a keby sa dalo aj viac hehe.. mne sa to veľmi páčilo! A veruže by to chcelo sa ešte viac pohybovať v tom teréne, nech si to človek do hlavy pekne naprace, veď dosť je prázdna aj tak.

Celé to bolo dobre vymyslené, myslím, že by sme sa tam vedeli aj viac dní prebaviť. Mne by sa tam ešte hodilo preštudovanie mapy tak detailnejšie… kde sú aké svahy, sklony a tak.

Prednášky boli super. Jasné, zrozumiteľné a dobre boli aj tie príklady, video ukážky presne ako sa to nemá robiť… čo išiel ten típek zachranovať s ničím toho zasypaného.. to bolo super!

Super bolo aj že sme si mohli porovnať pípaky, poskúšať lopaty… už viem aké chcem.

Lavínový kurz

Radka

Mne sa veľmi páčili prednášky a reálne video ukážky. Rovnako aj práca v teréne bola super zorganizovaná a snažili sa vyberať terén, aby bol pre nás aj schodný, ale aby sme si tam vedeli vyskúšať všetky možné techniky. To preštudovanie mapy, čo píše Libuš by som aj ja brala, ale ako poznám moje geografické schopnosti, tak neviem, nakoľko by som to pochopila 😀

Lavínový kurz

Adam

Mne sa páčilo, chalani to majú dobre vymyslené, hlavne večerné prednášky s pivom aj ten burger beer na konci, ja by som išiel aj v decembri ak bude sneh.

Lavínový kurz

Juraj - MUW Saatchi & Saatchi

Pavel je profesionál, s ktorým je radosť vydať sa do hôr. Taký ten skvelý parťák, ktorý vás dokáže potiahnuť, aj keď už toho máte dosť. 

Dokonale ovláda terén a okolie, jednoducho s ním máte vždy istotu, že šťastne dorazíte do cieľa. Hneď teraz by som sa s ním vydal na ďalšiu túru.

O niekoľkodňovej spolupráci v horách Paliho s agentúrou pri vytváraní horských podcastov

Jana

Lavínový kurz v podaní Paliho a Michala bol praktický, veselý a odborný. Okrem toho, na kurze sme sa ako skupina stretli ľudia s veľkým záujmom a viditeľnou slabosťou pre hory a veci s nimi spojenými, takže naozaj sme sa mali super! 

V pamäti mi – okrem iných – zostali najmä dve veci: ako sme pri praktickej časti skočili hneď do praktickej stránky hľadania a ak mám vypichnúť niečo z tej teoretickej –  na názorných videách sme si ukázali čo nerobiť, keď to v teréne naokolo vyzerá nebezpečne. Koláče na večerných prednáškach spomínať ani nebudem.

Lavínový kurz

Veľmi ocenujem skvelý a profesionálny prístup inštruktorov Michala a Pala.

Na kurze sa oboznámite s lavínovou teóriou, ktorú si následne vyskúšate v teréne. Vrámci kurzu sa naučíte čítať terén, na základe čoho budete schopný vyhodnotiť jeho bezpečné miesta pohybu.

Odporúčam začiatočníkom absolvovať kurz, ale aj tým, čo si chcú na začiatku sezóny pripomenúť základy lavínovej bezpečnosti a pohyb vo voľnom teréne.

Zaujímavosti zo sveta lavínových zásahov sa dozviete od Pala a baletnú otočku na skialpoch sa zaručene naučíte od Michala

Nezabudnite na kvalitnú lavínovú výstroj, úsmev a zábava je zaručená.

Lavínový kurz

Robo

Aj napriek tomu, že to bol môj prvý lavínový kurz, vyhodnocujem ho ako výborný. Trval tri dni, pričom prvý deň sa venoval teórii, druhý deň bol praktický s večernou teoretickou časťou a tretí deň bol tie praktický v teréne.

Prvý deň sa venoval základom a úvodu do lavínovej problematiky, pričom bolo zrejmé, že inštruktor je na túto tému expert pôsobiaci v stredisku lavínovej prevencie. Na jeho prístupe najviac oceňujem, že prednášané znalosti, koncepcie a poznanie, neprezentoval ako plošné, vždy a všade  všeobecne platiace nemeniace sa fakty, ale ako poznanie, ktoré je vždy nevyhnutné konfrontovať s aktuálnymi podmienkami v terénne. Nehovorím o pavedeckej intuícii, ale o tom, že získané poznanie je vždy potrebné vyhodnocovať v aktuálnom dianí a v kontakte s terénom. 

Zručnosti počas druhého dňa sa týkali základu práce s lavínovým vyhľadávačom, sondou a lopatkou, pričom tejto časti nie je čo vytknúť. Pokryl základy lavínového vyhľadávania a kamarátskej prvej pomoci pri lavínovom nešťastí. Čo je možné vytknúť, sú azda len snehové podmienky, vďaka ktorým nebolo možné zabezpečiť diverzitu snehovej pokrývky v ďalšej časti dňa, ktorá sa týkala analýza stability snehovej vrstvy. Aj napriek tomu, však táto časť bola logická a dobre vysvetlená. Teoretická časť analyzovala lavínové nešťastia predchádzajúceho roka a ich špecifiká. Tretí deň považujem za istý test naučeného. Spočíval v presune terénom, jeho analýze, vyhodnocovaniu podmienok a následne skúšobného lavínového nešťastia v dvojiciach, pričom sa hľadali dvaja zasypaní/é. 

Kurz hodnotím ako výborný nielen kvôli expertnosti inštruktorov, ale aj pre ich priateľský a osobný prístup a na schopnosť adekvátne a flexibilne reagovať na všetky udalosti v teréne. Čo však oceňujem najviac, bol pocit, že inštruktori sa nestavali do role vševediacich expertov, ktorí idú učiť nevzdelaných budúcich skialpinistov a skialpinistky, ale do role rovnocenných kolegov, ktorí chodia do hôr z rovnakej vášne a potreby, ako ich klienti. Tento pocit rovnocennosti a kolektívnej vášne pre pohyb v horách je to, čo robilo tento kurz pre mňa výnimočným, zapamätateľným a prečo si ho zopakujem aj nasledujúcu sezónu.

Lavínový kurz